Pasifik Makina
Çimento Sektörü'ne yönelik makina ve ekipmanlar. Pnömatik Nakil Sistemleri, Bağlantı Elemanları, Hava Kompresörleri ve Kimyasallar.

Güney Afrikalı Kömür Üreticileri Gözlerini Pakistan Pazarına Dikti

Pakistan'ın artan kömür talebi, Güney Afrikalı kömür üreticilerini bu ülkeye yönlendirdi.

Güney Afrikalı kömür üreticileri, Hindistan’a yaptıkları ihracatın düşmesinden dolayı, Pakistan’ın artan kömür talebi nedeniyle, ihracatlarındaki düşüşü Pakistan’a yapacakları satışla kapatmayı düşünüyorlar.

Ülkedeki çimento fabrikaları ve kömürle çalışan termik santrallerden dolayı, Pakistan termal kömürün en büyük alıcılarından birisi.

Gümrük kayıtlarına göre, Güney Afrika’dan Pakistan’a yapılan kömür ihracatı 2014 yılında 3,37 milyon ton, 2015 yılında 3,72 milyon ton ve 2016 yılında 4,92 milyon ton oldu. 2017 Ocak-Kasım verilerine göre bu miktar 7,95 milyon ton oldu. Güney Afrika’nın kömür ihracatında Pakistan’ın payı 2014 yılında %4,52 iken, 2017 yılında bu rakam  %11,02 oldu.

Avrupalı bir Güney Afrika Kömürü satıcısı firmanın yetkilisi “Kömür piyasası çok rekabetçi bir piyasa oldu ve her geçen gün büyüyor. Birçok kişi bu piyasada iş yapmaya çok hevesli” dedi.

Araştırma şirketlerinin verilerine göre; Karaçi Limanı teslim 5.500 kalori/kg. Güney Afrika kömürünün ton fiyatı 94,65 USD olurken, Endonezya kömürü 95,25 USD.

Pakistan’da yapımı devam eden kömürle çalışan 3 adet enerji santrali var.

Bunları da beğenebilirsin